Pap Lajos tanár

(Kézdivásárhely, 1857. augusztus 24. – Sepsiszentgyörgy, 1919. április 10.) – kollégiumi igazgató, matematika-természetrajz szakos főgimnáziumi tanár. Református vallású, szülei: Pap Mihály és Nagy Zsuzsánna.

Elemi iskoláit szülővárosában, Kézdivásárhelyen, középiskolai tanulmányait a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban végezte. Érettségi után a kolozsvári Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetem matematika- és természettudományi karára iratkozott be. Tanári oklevelét 1889. június 15-én szerezte meg.

Pályáját a Kolozsvári Református Kollégiumban kezdte (itt 1883. január 1-től 1886. június 30-ig volt óraadó), majd 1886 és 1891 között a mezőtúri Református Főgimnázium tanára volt. 1891-ben Sepsiszentgyörgyre, a Székely Mikó Kollégiumba nevezték ki, ahol a „természettani-mennyiségtani” tárgyak oktatására szóló állását 1891. szeptember 10-től foglalta el. 27 és fél éven át, haláláig volt a Kollégium tanára. Hitvallása, Csutak Vilmos tanárkollégáját idézve: „az ifjúság lelke nem edény, melyet meg kell tölteni, hanem oltár, melyen lángot kell gyújtani”. 1896 és 1901 között a Református Székely Mikó Kollégium igazgatója is volt. Ebben az időben az ő szerkesztésében jelent meg A sepsiszentgyörgyi államilag segélyezett evang.(élikus) reform.(átus) Székely-Mikó-Kollegium értesítője.

1919 áprilisi halálát a spanyolnátha szövődményeként fellépő tüdőgyulladás okozta.